מכתב לנשיא בית משפט השלום תל אביב

יום חמישי  27.10.16
 


לכבוד
כב' השופט אביחי דורון
נשיא בית משפט השלום תל אביב
 
שלום רב
 
הנדון: 26904-02-15
 


"גב לחינוך – העורף של מנהלי בתי הספר" היא עמותה המייצגת את משפחות מנהלי בתי הספר.
השתתפתי בכל דיוני בית המשפט בתיק 26904-02-15 פרקליטות מחוז תל אביב פלילי נגד דנה ואח'.
קיבלנו עפ"י החלטת בתי המשפט השונים את כל כתבי בית הדין במשפט האזרחי ואת
כתב האישום במשפט הפלילי.
אני פונה לכבוד השופט כידיד בית המשפט (במהלך המשפט נדחתה בקשתי לקבלת מידע מהתיק מכיון שבא כח המנהלת טען בפני בית המשפט שהוא שוקל להזמין אותי כעד).
 
שלושה קורבנות כבר גבו מתקני הסל מסוג "באסקט 2000", המוצבים באלפי מגרשי כדורסל שונים. סרגיי פטרוב בן 13 מחיפה, אלון רונן בן 15 מתל אביב ותלמיד בן 16 מקלנסואה (לילדים ערבים אין שם בתקשורת הישראלית) זכרם לברכה, נהרגו בשנים האחרונות כשמתקנים אלו קרסו עליהם.
לפני כחצי שנה נפל מתקן נוסף במבשרת ציון ובנס לא נפגע איש.
עפ"י טענתו של הממונה על הבטיחות במשרד החינוך מר רותם זהבי: "מתקני "בסקט 2000 " מיוצרים ומוצבים ברחבי הארץ החל משנות ה - 90 . באותן שנים הייצור והצבת המתקנים לא נעשו עפ"י תקנים אשר הוגדרו רק בשנים האחרונות. נכון להיום מוצבים ברחבי הארץ אלפי מתקני כדורסל מסוג זה, במרכזי ספורט, "ספורטקים", במוסדות חינוך ובמסגרות שונות אחרות." (נספח 1), גם מבקר המדינה כתב דו"ח על כך (נספח 11)
 
לדעתנו, שלושה קורבנות אלו הם די והותר כדי לשים קץ לתופעה הבלתי מוסרית של הפקרת ילדי בתי הספר הממלכתיים היסודיים ולצערנו רק בית המשפט הנכבד יכול לשים קץ לתופעה.
 
לאור שאלתו של כבוד השופט בדיון היום 27.10.16 על המצב כיום, אנו שמחים להביא בפני כבוד השופט את כל הנתונים כפי שנחשפנו אליהם.
 
עפ"י חוק פיקוח בתי הספר (נספח 2) בתי הספר היסודיים הממלכתיים אינם זקוקים לרישיון לניהול בית ספר (סעיף 2 (3)), לעומתם, בתי הספר המוכרים שאינם רשמיים (על יסודי, ערבי, חרדי) זקוקים לרישיון ניהול בית ספר המתחדש בכל שנה, ללא רישיון זה בתי הספר אינם מקבלים תקציב ממשרד החינוך.
כדי לקבל רישיון זה על בתי הספר לעמוד בכל שנה ב"מבחנים למתן הרשיון" כפי שמופיעים בסעיף 9 ובניהם תת סעיף (4) תנאי הבטיחות בבית הספר.
בהתאם לחוק זה, הוציא משרד החינוך חוזר מיוחד (נספח 3) "רשימה מנחה לעריכת מבדק בבית ספר", רשימה ארוכה של אישורי בטיחות הנדרשים בכל שנה.
 
מכיוון שבתי הספר היסודיים הרשמיים הממלכתיים הנמצאים בבעלות הרשויות המקומיות אינם זקוקים לרישיון, הרשויות המקומיות אינם מאמצים רשימה זו. מבדיקה שערכנו עולה כי לרוב בתי הספר אין אפילו רישיון בסיסי של כיבוי אש ואינם עומדים בשום תנאי בטיחות מינימליים.
 
לדעתנו, זו הסיבה שעיריית תל אביב החליפה מתקני כדורסל אלו בבתי הספר המוכרים שאינם רשמיים (הבלתי פורמליים) לפני האירוע, כפי שמופיע בכתב האישום המקורי בסעיף 14, ולצערנו, לא החליפה בבתי הספר הרשמיים.
 
החלטת משרד החינוך להעביר את בתי ספר אלו ל"ניהול עצמי", החריפה את המצב.
הסכם ה"ניהול העצמי" הוצע כפיילוט בהחלטת ממשלה מ 13.3.11 ועל אף דוח חמור של מחלקת המחקר של משרד החינוך (ראמה) הוחלט ליישמו בכל בתי הספר, משימה שהושלמה בשנה הלימודים הנוכחית תשע"ז.
 
הסכם הניהול העצמי שנחתם עם הרשויות המקומיות (נספח 4), הוא אחד ההסכמים הבלתי אחראיים שאיתם נפגשנו, הסכם שמתעלם לחלוטין מבטיחות התלמידים בבתי הספר, מעביר את כל האחריות מהרשויות המקומיות אל מנהלי בתי הספר, ללא מתן כלים ותקציבים ליישומו.
 
העמותה שלנו "גב לחינוך" נפגשה עם בכירי משרד החינוך והאוצר והתריעה בפניהם (נספח 12 כדוגמא, מכתב למנכלי"ת) על המסוכנות בהעברת אחריות בטיחותית אל מנהלי בתי ספר שלא הוכשרו לכך, בתגובה הבהיר לנו האחראי על הבטיחות של משרד החינוך (נספח 5) (נספח 6) שמתקני בתי הספר ומבני בתי הספר הינם של הרשויות המקומיות והם ה"בעלות" על בתי הספר "מנהלי בתי ספר אינם מומחים לבטיחות ואינם (אמורים) להבין במקצוע הבטיחות כפי שנדרש מעורך מבדק או ממנהל בטיחות שעברו הכשרה וקורס של 200 שעות במכון התקנים. מנהלי בתי ספר הם אנשי חינוך ואמורים לדאוג שהתלמידים יתנהגו בצורה בטוחה. כמובן שאם הם רואים משהו חריג כמו שקע פתוח וגלוי או מדרגה שבורה או מתקן שבור שגלוי לעין, עליהם לדווח לרשות המקומית/בעלות כדי שתגיע ותתקן את הליקוי. (זו אחריותה המוחלטת)"
 
בשיחות שקיימתי עם מר רותם זהבי עולה כי האחריות היא על הרשויות המקומיות, הם "הבעלות". ומתוקף כך הוא אינו שולח את הדוחות למנהלי בתי הספר אלא ל"בעלויות".
לצערי טעתה גב' רונן בהאשימה את המנהלת כאילו קיבלה את הדו"ח והתעלמה ממנו.
 
המצב כיום הוא גרוע ביותר, הלקח לא נלמד מהמקרים הקשים בו איבדו ילדים את חייהם.
עיריית תל אביב הוציאה מכתב למנהלי בתי הספר הרשמיים שמעתה ואילך הם האחראיים על הבטיחות (נספח 7) (נספח 8) תוך התעלמות מוחלטת מכך שלמנהל אין את הכישורים ואת הכספים המתאים למילוי דרישות אלו.
עיריית תל אביב הגדילה והרחיבה את "סמכותו" ואחריותו של המנהל גם על מתקנים אלו בזמן שהמנהל לא בתפקיד ובזמן שחצרות בתי הספר פתוחים לשימושם של תושבי העיר.
 
עמותת "גב לחינוך" פנתה לעיריית תל אביב (נספח 9) (נספח 10) בתביעה לקחת אחריות ולנהל את הבטיחות כפי הנדרש מהם, העירייה הגיבה כי "המסמך הועבר לידיעת מנהלי בית הספר אשר עובדים איתנו בשיתוף פעולה מצויין לצורך הבטחת שלומם של תלמידי העיר"
 
על סדר יומה של מנהלת בית הספר היסודי הנעזרת במזכירה אחת בלבד (ללא רקע מיוחד) וכ 400 תלמידים בממוצע.
המשמשת כמורה בפועל, כמנהיגה פדגוגית, כמנהלת חשבונות ועוד ועוד... חוזר מנכ"ל האחרון שהמגדיר את תפקיד המנהל, יצא לאור לפני 25 שנה ועד לא עודכן (?).
מנהל בית ספר יסודי אינו מסוגל להשבית את בית ספרו ואינו מסוגל להתמודד מול הוראות והנחתות של משרד החינוך או הרשויות המקומיות.
מנהל בית הספר מצפה מגופים אלו להיענות לפנייתו ולפעול לתיקון נזקים ללא עירוב גורמים חיצוניים ובעיקר מחשש ל"נקמה" מאותם גופים.
 
לצערי על המנהלת נאסר להיות בקשר עם אם המנוח והאם לא הבינה את הדברים שמאחורי ההתנהלות המשפטית.
מורה הוא שותף בילד וכמורה לשעבר של המנוח אני בטוח שכאבה של המנהלת הוא אין סופי ואני מאוד מקווה שלאחר שיסתיימו ההליכים המשפטיים תוכל המנהלת ליישב את ההדורים.
הייתי מרחיק לכת ומציע לשנות את שמו של בית הספר ולקרוא אותו ע"ש אלון ז"ל ולקבוע שיעורים מיוחדים על הבטיחות ועל דמותו של אלון ז"ל.
 
ובהתאם לדברי האם אל כבודו "הבטחתי לאלון ... הלקח יילמד ... אני זקוקה לעזרת כבודו".
רק פס"ד שיעשה "סדר" ויקבע את הכללים והאחריות על מי שבכוחו. ישלים באמת את ההבטחה וישאיר את חותמו על הבטיחות בבתי הספר הרשמיים של כל מדינת ישראל.
 
 
בכבוד רב
איציק בלוי
גב לחינוך – העורף של מנהלי בתי הספר (ע"ר)
www.menael.org.il
menael@menael.org.il
054-7602018
 
 
נ.ב.
אני אח שכול, גם אחי נהרג מרשלנות.
 


 
תגובות הוסף תגובה הוסף תגובה
תפריט דף הבית